Seyyah

Seyyah

ANADOLU – BALKAN MÜZİK GRUBU

Seyyah, Anadolu, Balkanlar ve ötesinin zengin kültürel ezgilerini seslendirmek için 2017 yılında Strasbourg’dayolculuğuna başladı. Zurna, klarnet, kaval, sipsi, Oğur sazı, darbuka, bendir gibi geleneksel enstrümanları kontrbas, akordeon ve kemanla buluşturan grup seyahatlerinden aldığı ilhamla küresel repertuarını şekillendiriyor. 

Kurulduğu günden beri onlarca farklı ülkede yollarının kesiştiği müzisyenlerle ezgilerini zenginleştirme yolculuğunda olan Seyyah’ın repertuvarı, bu yolculuk ve ortak paylaşımların bir yansıması. 2019 yılından beri İstanbul merkezli olarak çalışmalarına devam eden Seyyah geleneksel müziğin icracılarını çeşitli festival ve jam sessionlar ile buluşturan “Kadıköy Sessions” kolektif organizasyonunda da aktif ve öncübir oyuncusu.

Seyyah, 2019 Eylül’ünde Danimarkalı Anadolu Folk Indie müzik grubu “Aysay” ile ortaklaşa bir Danimarka turnesi gerçekleştirmenin yanısıra, Türk Halk Müziği üzerine Royal Academy of Music Aarhus (Det Jyske Musikkonservatorium)’da da workshoplar yürüttü. 

Yunanca, Türkçe, Ermenice, Boşnakça, Arnavutça, Makedonca ve Kürtçe eserleri repertuvarında barındıranSeyyah özellikle göç ve deniz temaları ile müziğinin rotasını belirliyor

Mehmet Ali Orman klarnet, Gabriel Meidinger keman, Oğuz Alp Erdoğmuş kontrabas, Murathan Turhan akordeon, Kerem Can Aslan perküsyon, Ozan Demir kaval, zurna, gitar ve Ceren Kaçar vokaliyle Seyyah’ın rotasınayön veriyor. 

2021 Martında kendi besteleri ve geleneksel ezgilere getirdikleri yorumlarla ilk albümünü kaydeden grup, 2022 yazında bir Avrupa turnesine çıkmaya hazırlanıyor.