Selen Gülün

Selen Gülün

Son dönemde çalışmalarına ağırlıklı olarak yaşamakta olduğu Tokyo, Japonya’da devam eden besteci, piyanist, vokalist Selen Gülün Koma sahnesinde caz parçalarından, eski ve yeni şarkılarından derlediği bir programı basçı Apostolos Sideris ile birlikte seslendirecek.

Selen Gülün

Besteci, piyanist, vokalist ve eğitimci Selen Gülün müzik yaşamına yedi yaşında İstanbul Belediye Konservatuarı’nda yarı zamanlı piyano öğrencisi olarak başladı. 1992 senesinde İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girerek Piyano ve Bestecilik çalışmalarına başladı. 1996’da aldığı burs ile Berklee College of Music’te Caz Kompozisyon bölümünde okumak üzere Boston-ABD’ye gitti. 1998’de özel başarı derecesi ve ödülü ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından İstanbul’a döndü ve İTÜ MİAM’da çağdaş müzik besteciliği yüksek lisans eğitimini 2003’te tamamladı. 1998-2015 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak Piyano Performans, Müzik Teorisi ve Bestecilik dersleri verdi. Berklee College of Music, the New School, the Malmö Academy of Music, the Utrecht School of the Arts, TEDx Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni müzik ve çağdaş müzik konularında dersler verdi, sunumlar yaptı. Performansları ve besteleri Charles Mingus Composition Award 1998 ve British Council Visiting Arts, Creative Collaboration in Music 2003 gibi önemli ödüllere layık görüldü. Bestecilik yanında sahne performanslarını kurmuş olduğu çeşitli caz ve modern müzik grupları ile yurt içinde ve dışında sürdürmektedir. Eserleri Avusturya, Avustralya, Almanya, Hollanda, İngiltere, İsveç, Danimarka, İtalya, Fransa, ABD, Brezilya, Japonya, Kamboçya, Pakistan, Litvanya, Rusya, Mozambik ve Türkiye’de seslendirilmiştir. Yayınlanmış yedi albümü bulunmaktadır: Just About Jazz Live (recjazz, 2005), Selen Gülün Trio Sürprizler (recjazz, 2006), Selen Gülün – SOLO (re:konstruKt, 2009; CDBaby 2017), Answers (pozitif, 2010), Başka (linrecords, 2013), Kadınlar Matinesi (AK Müzik, 2017) ve Many Faces (iKi Muzik, 2019). Japonya’da Jazz Tokyo Haftalık Listesi’nde Answers albümü 6 numaraya, Başka albümü 4 numaraya yükselmiştir. Uzun süredir beraber çalıştığı İtalyan müzisyenler Marcello Allulli ve Emanuele Di Raymondi ile birlikte kaydettiği KAPI adlı albümü 2017 basında İtalya’da ve dijital platformlarda yayınlandı. 2017 Nisan ayında A.K. Müzik Yapım tarafından yayınlanan albümü Kadınlar Matinesi, Türkiyeli kadın besteci ve şarkı yazarlarının eserlerine yer verdiği konser serisinden doğmuştur. Son olarak yayınladığı duo albümü Many Faces Roma ve Tokyo’da ünlü İtalyan ve Japon müzisyenler Marcello Allulli, Issei Igarashi, Keisuke Ohta ve Hakuei Kim ile birlikte canlı kaydettiği bestelerden ve özgür doğaçlamalardan oluşuyor. 

Apostolos Sideris

1978 yılında Atina’da doğdu. İlk müzik eğitimine flüt ile başladı. Abisinin etkisiyle 15 yaşında Elektrik Bas çalmaya başladı ve Atina’da rock gruplarıyla sahne aldı. 18 yaşında Caz müziği ile ilgilenmeye başlayınca eğitim için Boston’a Berklee College of Music’e gitti. Orada ana enstrüman olarak kontrbas’a yöneldi. Lisans eğitiminin ardından Boston’dan New York’a gitti ve CUNY’de John Patituci ile çalışarak Performans üzerine yüksek lisans yaptı. Geniş bir yelpazede birçok farklı müzik alanında Suriyeli vokal üstadı Youssef Khasab, davulcu Clarence Penn, dünya müziği ustası Savina Yannatou gibi ünlü müzisyenlerle çaldı. İcracılığının yanı sıra bir besteci olarak Caz’dan Orta Doğu müziğine ve Latin etkileşimli müziklere, farklı tarzlarda müzikler besteledi. Bir süredir İstanbul’da yaşamakta, çalışmalarına New York ve İstanbul dışında başka ülkelerde de devam etmektedir.