Dreambazaar

Berika

Dreambazaar

DreamBazaar, Casa dell Arte Bodrum, ArtEZ MTP Arnhem/ Hollanda ve K2 – Urla Nefes Alanı’n- daki rezidans süreçleri boyunca yaratılmıştır.

Küçük bir fide için büyük bir yolculuk…

ya da Dünya’yı daha iyi bir yer haline getirmek için çıkılan bir göç hikayesi…

“Sadece büyümeni istiyorum!”

Disiplinlerarası estetiğiyle yaratımlarını sürdüren berika, Samuel Beckett’in dünyasından ilhamla (tiyatro, televizyon ve koreografi için yazılan tüm eserleri) üretilen son yapımı DreamBazaar’da yeniden tiyatro ve hareketi birbirine örerek alışılagelmişin dışında bir sahneleme sunuyor. Perfor- matif ögeler metin yardımıyla absürd bir hale bürünürken, oyuncu ve gerçek oyuncu kavramlarına da göz kırpıyor.

“Her şey -ecek ve -acak üzerine kurulu!

Küresel ısınmanın iyice kendini belli ettiği bir zamanda, Adem doğumgününü evde “bekleyerek” yal- nız başına geçirir. Adem, içinde bulunduğu gerek bireysel gerek küresel zorlu şartlara rağmen hem bitkisini hem de kendisini “büyütmek” için var olan tüm ihtimalleri sonuna kadar tüketerek bambaşka bir ihtimalin kapısını bulmaya çalışır.

DreamBazaar; ekolojik alarm, unutulan adetler, modern insanın doğa(sın)dan kopmasının sonuçla- rı, özgünlük ve özgürlük, günbegün sürekli gelmesini beklediğimiz Godot’muzdan çok, günbegün sürekli değişen Godot’larımız hakkında bir yaratım.

“Hadi kalk! Daha hipermarkete gidip kahvemiz için hindistan cevizi yağı ve salatamız için avokado almamız lazım! Hadi kalk Antonio! Konuşmalıyız Antonio. Uyuyarak bekliyorsun. Üzerine bir de horluyorsun. Uzun zamandır uyuyorsun, beklediğinin uykuda geleceğini sanıyorsun. Kaykıl biraz! Yine tüm yatağı kaplamışın! Konuşmamız lazım Antonio… Sürekli birbirimizin üzerine çıkmaya ça- lışmamızdan, başarmaktan yaşamaya alan bırakamadığımızdan konuşmamalıyız. Bağ kuramadığı- mızdan, sürekli birbirimizi gömme alışkanlığımızdan konuşmalıyız….”

“Bora, Beckett gibi akıllıca bir şey yapıyor: gerçekten bahsetmek için, önce yalanı sergiliyor.”

Dr. Vasileios – Pavlos Kountouriotis

ArtEZ Tiyatro Pratikleri Master Programı Bölüm Başkanı