ARALIK’TA YENİDEN KOMA’DAYIZ!

Tiyatro, sinema ve müzik alanlarında çağdaş iç yapımlar üretmek üzere yola çıkan KOMA, pandemi molasının ardından Aralık ayında farklı disiplinlerden pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

ARALIK’TA YENİDEN KOMA’DAYIZ!

Tiyatro, sinema ve müzik alanlarında çağdaş iç yapımlar üretmek üzere yola çıkan KOMA, pandemi molasının ardından Aralık ayında farklı disiplinlerden pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Kadıköy Söğütlüçeşme’de bir grup sanatçı tarafından kurulan gösteri evi KOMA, tiyatro, sinema ve müzik alanlarında çağdaş iç yapımlar üretmeye devam ediyor. Pandemi döneminde fiziki etkinliklerine ara veren KOMA, 2021 – 2022 sezonunu “Sadece birazcık kıpraşıyoruz” diyerek Aralık ayında başlatıyor. KOMA, bu ay pandemiden önce olduğu gibi yeninden farklı disiplinlerden pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazır. KOMA’nın kadın ve erkek arasındaki çözülemez, yönetilemez, anlaşılamaz ilişki ve travmaların kadın ruhunu biçimlendirişi üzerinden yoğurulmuş yepyeni ve zamansız bir Miss Julie yorumu Merhamet, 18 Aralık Cumartesi saat 21.00’da ilk kez seyircisiyle buluşacak. Genç ve güçlü arpist Meriç Dönük’ün eşsiz zarafeti ve benzersiz müziğinin nefis bir KOMA filmine dönüştüğü Bir Arp Masalı ise 23 Aralık Perşembe saat 21.00’da dijital olarak prömiyer yapacak. KOMA Ensemble’dan Büşra Tuna’nın hayatın bizi zorlamasını, yormasını, nefessiz bırakmasını, isteksizliğimizi bir performansla kurcaladığı Where Is The Water? 12 ve 19 Aralık Pazar günleri saat 19.00’da KOMA Sahnesi’nde.

KOMA’nın Aralık ayında seyircisiyle buluşturacağı tiyatro oyunları şöyle: Uyandığımda Sesim Yoktu, Bernarda, Dansöz, Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur, Sıfır Telaş, Ölü Kadınlar Diyarı, Sıfırla Bir Arasında. Müzik sahnesinin konukları ise Flapper Swing, Meriç Dönük, Kamucan ve Ozan.

KOMA yapımlarından okuma tiyatrosu Küçük Prens’te, Akasya Asıltürkmen oyunculuğu, Güneş Özgeç işe özel hazırlanmış canlı müziğiyle 24 Aralık Cuma akşamı saat 21.00’da KOMA Sahnesi’nde. Biletler Biletix, Jet Gişe ve Koma Gişe’de.

KOMA SAHNESİ ARALIK PROGRAMI

3 ARALIK CUMA 20.30

17 ARALIK CUMA 20.30

Uyandığımda Sesim Yoktu (Bu Yapım)

Uyandığımda Sesim Yoktu, açık bir şekilde baskı gören, örtülü bir baskının içinde kendini bulan, yaşadığı birçok korku ve toplumun ona dayattıklarından dolayı kendini ifade edemeyen, sesleri kısılmış, hırpalanmış, hatta canice öldürülmüş kadınların hakları için yazılmış bir başkaldırı oyunu.

4 ARALIK CUMARTESİ 19.00

Bernarda (Proje No2)

“Bernarda”, Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri “Bernarda Alba’nın Evi” adlı oyundan yola çıkılarak Pelin Temur tarafından yeniden yazılmış tek kişilik yeni bir tiyatro metnidir. Bernarda, ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bildiğimiz tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturur. “Otorite”nin kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi baskıyı, sahnede 5 ayrı kadını canlandıran Özge Arslan’ın çarpıcı performansı ile görüyoruz.

5 ARALIK PAZAR 19.00

Flapper Swing (Konser)

Üstatları Django Reinhardt’ın izinden giden gitar, kontrbas, klarnet ve vokalden müteşekkil Gypsy Jazz topluluğu Flapper Swing sizi 1920-30’ların caz ve swing repertuarı ile akustik bir yolculuğa çıkartıyor. Grup, sahne performansı ile dinleyicilerine cazın “altın çağ”ının eşsiz parti atmosferini yaşatmayı hedefliyor.

8 ARALIK ÇARŞAMBA 20.30

Meriç Dönük (Konser)

İstanbul’da ilk solo ve oda müziği konserlerini 2003-2004 sezonunda Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Muvaffak Benderli Salonu’nda veren genç ve güçlü arp sanatçısı Meriç Dönük, arpın sahip olduğu zengin efekt yelpazesini birçok müzik türünde harmanlıyor.

9 ARALIK PERŞEMBE 20.30

15 ARALIK ÇARŞAMBA 20.30

Dansöz (Mek’an)

Hiç kimsenin, annesinin bile dönüp bakmadığı kayıp bir kız çocuğunun; Meryem’in hikayesini anlatıyor “Dansöz”. Meryem, dünyanın ağırlığını gövdelerinde taşıyan çocuklardan. Fakat günün birinde, duyduğu bir müzikle, bütün hikayesi aniden değişiyor: Meryem, kökleri kadim ritüellere kadar uzanan oryantali ve dans ettikçe daha da büyüyen gövdesindeki hafifliği keşfediyor.

10 ARALIK CUMA 20.30

4 Kapı 40 Makam (Mezopotamya Dans)

4 Kapı 40 Makam projesi ilk çıkış araştırmasına Alevilik üzerinden başlamış olsa da 4 kapının şeriat, tarikat, marifet ve hakikatin ulaştığı felsefi ve tasavvufun genişliği karşısında konuyu daha evrensel bir noktaya taşımaya ve hakikat kuramında yoğunlaşmaya karar verildi. Bu noktada Alevilik ile beraber, hakikate giden ‘yol’u derinlemesine incelemek ve projenin yönünü tüm batîni inançları da içine alarak ilerlemek ekibin seçimi oldu.

11 ARALIK CUMARTESİ 19.00

Öyle Şeyler Yalnızca Filmlerde Olur (Cihangir Akademi)

“Bir yerlerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Kimse büyürken bize gerçeklerden bahsetmedi. Bence hepimizi filmler zehirledi. Özellikle de romantik filmler. Toplu olarak kandırıldık. Şimdi size bunun hikayesini anlatacağım, kendi hikayemi.” Pınar Göktaş bu eğlenceli anlatıda, aşk filmlerindeki ‘mükemmel uyum’ fikriyle büyülenen bir kız çocuğunun aşkı arayışını ve cinselliği keşfedişini, kendi çocukluğu ve gençliği boyunca yaşadığı romantik ilişkiler üzerinden anlatıyor.

12 ARALIK PAZAR 17.00 – 19.00

19 ARALIK PAZAR 17.00 – 19.00

Katia Makatow Masterclass / Where Is The Water? (KOMA)

KOMA Ensemble’dan Büşra Tuna, Wet. Where Is The Water? ile hayatın bizi zorlamasını, yormasını, nefessiz bırakmasını, isteksizliğimizi bir performansla kurcalıyor ve suya, havaya, toprağa doğru izler yaratıyor.

14 ARALIK SALI 20.30

Sıfır Telaş (Tiyatroperest)

Eşi ve kızıyla İstanbul’da yaşayan Yamaç, dedesinin ilerleyen rahatsızlığında yanında olabilmek için bir haftalığına Gelibolu’ya gider. İstanbul’a dönme hazırlığındayken oranın yerel bir radyosunda program yapma teklifi alan Yamaç için şimdi yeni bir dönem başlar. “Ben Yamaç Ulaş. Sizleri bir günden alıp diğer bir güne sağsalim teslim edebilmek için mikrofonun başında yerimi aldım, hazır bekliyorum. Yamaç Ulaş’la Sıfır Telaş başlıyor!”

16 ARALIK PERŞEMBE 20.30

Ölü Kadınlar Diyarı (Tiyatro Oyun Kutusu)

Bir insan, onun ismini bilen ve onu hatırlayan son kişi öldüğünde “gerçekten” ölür…  Öldürülen kadınların sayısı son dönemlerde o kadar arttı ki bizler artık onların isimlerini hatırlayamıyoruz. Dolayısıyla onları unutuyoruz ve bir kez daha ölüme mahkum ediyoruz. Bu proje ile Tiyatro Oyun Kutusu, bir hatırlatma ritüeli gerçekleştiriyor. Kadın cinayetlerine karşı bir çığlık olmayı, kadın cinayetlerini durdurmayı umut ediyor.

18 ARALIK CUMARTESİ 21.00

Merhamet (KOMA / Dijital Prömiyer)

Kadın ve erkek arasındaki çözülemez, yönetilemez, anlaşılamaz ilişki ve travmaların kadın ruhunu biçimlendirişi üzerinden yoğurulmuş yepyeni ve zamansız bir Miss Julie yorumu. Dijital için tasarlanmış bir tiyatro filmi.

22 ARALIK ÇARŞAMBA 20.00

Kamucan ve Ozan Musikili Sohbet (Konser)

Luxus grubundan Kamucan Yalçın ve Ozan Akgöz’den bol müzikli ve sohbetli bir konser.

23 ARALIK PERŞEMBE 21.00

Bir Arp Masalı (KOMA / Dijital Prömiyer)

Genç ve güçlü bir virtüöz Meriç Dönük’ün eşsiz zarafeti ve benzersiz müziği dijital ortam için nefis bir KOMA filmine dönüştü.

24 ARALIK CUMA 21.00

Küçük Prens Okuma (KOMA / Akasya Asıltürkmen)

Hastalık, kayıp ve yas süreci Küçük Prens’i duymamızla şifalanacak. Sahnelenmiş okuma işimiz ‘yaşsız ve cinsiyetsiz’ Küçük Prens’te Akasya Asıltürkmen oyunculuğu, Güneş Özgeç işe özel hazırlanmış canlı müziğiyle bizi büyüleyecek.

25 ARALIK CUMARTESİ 19.00

Sıfırla Bir Arasında (Altsahne)

Parçalanmış bir şimdinin içinde hapsolan dört kişin gündelik olanla mücadelesi. Dönüşümün zorunlu olduğu noktada yolunu kaybedenlerin, kelimelerini arayanların sesi… Dış dünyanın içeride yarattığı kırılmanın etkisiyle, kendilerine uzak düşen, harekete geçemeyen hiçbir şeye birbirlerine bile dokunamayanların hikayesi.

26 ARALIK PAZAR 20.00

Dudakların Cengi

Dudakların Cengi krizindeyim, krizindeyiz! Mahallenizin lipsync (playback) balosu 26 Aralık’ta Koma Sahnesi’nde.

KOMA SAHNESİ 

Adres: Hasanpaşa Mah. Derici Zeynel Sok. NO: 15 Kadıköy/ İstanbul

Tlf: 0 (537) 526 53 36

E-posta: komabilgi@komasahnesi.com 

Ayrıntılı bilgi, görsel ve röportaj talepleri için;

Harun Karaburç – 05317984581